Meloun - o meloun kolem Liberce, ROČNÍK 2019
Je 2. října 1872 a nacházíme se v Londýně. Právě zveřejněná zpráva o dostavbě indické železnice vyvolala světovou senzaci a mnoho cestovatelů se proto rozhodlo pokořit cestu kolem světa za 80 dní. Kdo to stihl a kdo prohrál celé své jmění?
PŘÍBĚH
V ranním výtisku novin The Morning Chronicle se objevila zpráva o tom, že díky dokončené železnici napříč Indií je nyní možné uskutečnit cestu kolem světa za neuvěřitelných 80 dní! Letošní účastníci neváhali ani minutu a řekli, že do toho půjdou taky. Sázky na to, jestli to stihnout za tak krátkou dobu byly různé, na cestu se však odvážně vydali všichni. Nejdřívě bylo nutné si sbalit kufr, sehnat peníze, vyzvednout lístek na Orient Express, zařídit cestovní vízum a hlavně si nechat vystavit nový pas.
Týmy, co správně podaly vízovou žádost na příslušném velvyslanectví, dostaly nový pas a mohly se tak rovnou vydat do Suezu, respektive do Turnova, kde na ně na vyhlídce Hlavatice čekalo večerní obsazené stanoviště. Zde jeden z týmu lezl na lana a druhý hádal slavné objevitele. Spoluprácí pak získali obě části mapy noční etapy. Ta pro letošek obsahovala 20 neobsazených stanovišť na krásných místech v Českém ráji a okolí Kozákova. Spánek jako již tradičně každý řešil po svém. Někdo v té zimě nespal ani minutu a raději se zahříval pohybem, někdo si pohodlně ustlal i na několik hodin.
Vstávání do mrazivého rána nyní zas tak příjemné, ale výhledy na skály a okolní přírodu to stokrát vynahradí. A tak to bylo i v sobotu. Na ranní multistanoviště v Arboretu Bukovina dorazili všichni ještě se zalepenýma očima, ale dorazili všichni! Na multistanovišti (přístav Suzez) byly čtyři tématické úkoly a kvízy. Běhaní mezi stromy týmy trochu rozhýbalo a tak se nastartovaly na sobotní pochod.
Vzhledem k tomu, že Willi Fog na svých cestách také netušil, kde je a musel se na všechno ptát, zvolili jsme letos postup bez mapy. Český ráj je velmi atraktivní turistická oblast, s mapami na každém rohu a turisty taky, byla to tedy výzva, jak se s tím týmy poperou. Příběhová linie byla zachována a tak se jim na cestě přihodilo několik nepříjemností, které musely řešit. Například zjistili, že indická železnice vlastně není dokončená a musejí proto použít alternativní přepravu - v tomto případě koně. Taky jim z Hongkongu ujela loď a museli si tedy obstarat jiné plavidlo, které by je dopravilo do Jokohami, odkud odplouvala loď do Spojených států Amerických.
Nástrahy cestování nakonec zdolali všichni. Nejeden tým zabloudil, někdo měl problém s šiframi, ale někomu i přesto bylo do zpěvu :-). Cestu kolem světa za 80 dní stihlo 10 ze 13 týmů, nejkrásnější na tom ale je, že v cíli jsme se sešli úplně všichni.
OBLAST
městská páteční etapa: Liberec (přehrada, Staré město, centrum) a páteční večerní individuální přesun do hlavní oblasti - Turnov, vyhlídka Hlavatice
noční etapa: Český ráj
sobotní etapa: Arboretum Bukovina - Čertoryje - Doly - Mladějov - zřícenina Pařez - Prachovské skály
NÁROČNOST
městská etapa: cca 6 km
noční etapa: 7-55 km
sobotní etapa: 20 km
celkem: 33 - 81 km
BODOVÁNÍ
Konečné pořadí závodu nerozhodovalo pořadí v cíli, ale počet bodů, které týmy za oba dva dny nasbíraly. Letos bylo bodování okořeněné sázkou a týmy tak mohly mnoho získat i ztratit. Musely se rozhodnout už v pátek večer, jak moc si věří, že stihnou dojít do cíle do 15:30 druhého dne. Cenné body získané za libereckou etapu se tak zdvojnásobily nebo propadly. V noční etapě šlo nasbírat 120 bodů a stejné množství i na ranním multistanovišti. V průběhu soboty se pak už jen odčítalo a to 20 bodů za nápovědu k libovolnému stanovišti. Poslední zajímavé body čekaly v cíly. Maximální možné skóre bylo 400 bodů, což účastníci věděli dopředu a mohli podle toho upravit taktiku.
CÍL A VÝSLEDKY
Letos se šlo pohodově, protože na trase vlastně nebyly žádné obří kopce. Bodování jednotlivých etap bylo vyváženější. Kdo chtěl vyhrát, věděl, že se v noci nemůže moc flákat a navíc musí dorazit do cíle na předních příčkách.
Letošní Meloun byl v něčem zase trochu jiný, ale přitom stále stejný. Je to o vytrvalosti, náhodě, pohodě v týmu a radosti z pohybu. Tři s nejvíce body získali krásné melounové mističky z chráněné dílny Tulipán a vítěz se pyšnil "cestovní verzí" vodního melounu.