Meloun - o meloun kolem Liberce

Meloun je tradiční dobrodružný závod dvojic, kde se svým parťákem naplno prožiješ každou minutu. Čeká tě putování s mapou, úkoly a hlavolamy na stanovištích, přespání pod širákem a příběh, který budeš chtít znát až do konce. Meloun je léty prověřená zábava pro ty, co se nebojí o víkendu nachodit přes 50 km.


Meloun je víkendový outdoorový závod, který se koná začátkem léta v květnu nebo červnu. V roce 2022 se uskutečnil již 9. ročník a z Melouna se postupně stala velmi oblíbená a očekávaná akce. Závod je koncipován jako postupovka po stanovištích s jednoduchými šiframi a úkoly doprovázená příběhovou linií. Úkolem dvojic je postupně projít stanoviště a dostat se do předem neznámého cíle.

Pomyslně je závod rozdělen na tři etapy. První probíhá v Liberci v pátek odpoledne. Start je tradičně na pláži liberecké přehrady a pak se po stanovištích pokračuje až na "základnu". Základna je většinou situována v baru na Horolezecké stěně Šutr v srdci Liberce. Odkud jsou týmy převeleny na vzdálenější stanoviště, zpravidla do jiného města v okolí Liberce, kam se musí po vlastní ose co nejrychleji dostat. Na tomto místě začíná noční etapa. Nepovinná ale lákavá část, která probíhá v lesích při svitu měsíčku. Týmy mají možnost sbírat body za neobsazená stanoviště anebo nerušeně spát. Rozpřesk a ranní sraz ukončuje noční etapu a startuje stěžejní část - třetí etapa, která vede do cíle. Ranní sraz a start hlavní etapy závodu nabízí setkání celého startovního pole neboli "přeživších". Aby se vytvořily přirozené rozestupy, je zde tzv. multistanoviště = stanoviště s vědomostními úkoly, kterými lze nahnat body, ale ztratit přitom drahocenný čas. Kdo dorazí do cíle první však nemusí být vítězem, záleží na celkovém bodovém zisku za všechny tři etapy. 

Vítězství v závodě nezajišťuje rychlost, ale celková souhra šikovnosti, všeobecného přehledu, strategie a vytrvalosti dvojice. Na trati se potkáš jak se závodníky, tak s pohodovými výletníky. Každý získá tolik, kolik do toho vloží. Odměnou pro všechny je sobotní afterpárty v cíli, kde je možné si nejen odpočinout a najíst se, ale i probrat všechny útrapy a úspěchy při postupu závodem. A poznat nové přátele.


ROČNÍK 2023

Poslední ročník dobrodružného závodu Meloun byl speciální po všech směrech. 

ROČNÍK 2023

Ročník 2022

Svatý grál byl úspěšně nalezen v Údolí půlměsíce nedaleko Jičína.

Ročník 2022

ROČNÍK 2021

Letos jsme zavítali na Jablonecko, kde nás putování po rozhlednách zavedlo až na Mariánskohorské boudy v Jizerských horách.

ROČNÍK 2021

Ročník 2020

Letos se nám Meloun zakutálel do překrásného Máchova kraje.

Ročník 2020

ROČNÍK 2019

Je 2. října 1872 a nacházíme se v Londýně. Právě zveřejněná zpráva o dostavbě indické železnice vyvolala světovou senzaci a mnoho cestovatelů se proto rozhodlo pokořit cestu kolem světa za 80 dní. Kdo to stihl a kdo prohrál celé své jmění?

ROČNÍK 2019

ROČNÍK 2018

V tomto roce na světě vypukla nákaza virem Citrullus Vulgaris a úkolem účastníků bylo sesbírat vzácné ingredience pro vytvoření léku, který jim mohl zachránit život.

ROČNÍK 2018

ROČNÍK 2017

Rok 2017 byl ve znamení atomové hrozby a hlavní část závodu probíhala v Jizerských horách.

ROČNÍK 2017

ROČNÍK 2016

V roce 2016 se zachraňovala unesená princezna z Melounového království. Děj se odehrával v okolí Cvikova a na okraji Lužických hor. 

ROČNÍK 2016

ROČNÍK 2015

Ročník 2015 byl laděň jako dobrodružná plavba po moři za pokladem. Pirátská loď zamířila do Semil, Železného Brodu a doplula až Dolánek.

ROČNÍK  2015

ROČNÍK 2014

Závod Meloun s prapůvodním názvem Amazing race: O meloun kolem Liberce :-). Jednodenní zápolení s večerním ohýnkem na kopci ve Vysokém.

ROČNÍK  2014